ארגון ז'טל ודורות ההמשך » דבר יו"ר ארגון יוצאי ז’טל

דבר יו"ר ארגון יוצאי ז'טל

ז'טלאים יקרים שלום רב!!!

אנו שמחים לבשר לכם על פתיחת אתר באינטרנט על עיירתנו "ז'טל".

קלמן מנוסקין

קלמן מנוסקין ז"ל – יו"ר הארגון

העיירה ז'טל בבלארוס, זדזנצול בפולנית או דיאטלובה ברוסית, נמצאת 170 ק"מ מערבה ממינסק, וכ- 150 ק"מ דרומה מווילנה. היא נוסדה בשנת 1498 וראשוני היהודים הגיעו אליה בשנת 1580.

הקהילה היהודית בז'טל הלכה והתפתחה במשך השנים, והגיעה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה לכ-3000 יהודים – 80% מתוך האוכלוסייה בעיירה, שאר ה- 20% היו פולנים ובלארוסיים. הקהילה היהודית ניהלה חיי תרבות על רמה גבוהה, אם זה בבתי ספר, תיאטרונים, תזמורות, ענפי ספורט שונים ופעולות מפלגתיות וציוניות. התושבים התפרנסו ממלאכה וממסחר.

רמת האינטליגנציה של מנהיגיה הוכיחה עצמה תחת כיבוש הנאצי, כאשר הצליחו, עם הרבה תושייה ואומץ, להקים מחתרת ולהציל מהרג כ- 20% מהיהודים, על ידי הברחתם ליערות והקמת פלוגה פרטיזנית ז'טלאית, שלחמה ונקמה בגרמנים במשך שנתיים, מעטים מול רבים, עם רובים מול תותחים וטנקים. לאחר ה-4 ליולי המשיכו להילחם במסגרת הצבא האדום עד לניצחון הסופי על גרמניה הנאצית. כ- 150 מהם נפלו מות גיבורים, והנותרים ברובם נפצעו.

לאחר השחרור עלו רובם של הז'טלאים לארץ וחלק קטן היגר לארצות אחרות.

בישראל הקימו הז'טלאים את ארגון יוצאי ז'טל, יסדו קופת גמילות חסד ופעלו רבות להנצחת כ-3000 מקרוביהם שנרצחו בשואה וגיבוריהם שנפלו בקרבות.

ביוזמת הארגון יצאו לאור ספרים ביידיש, עברית ואנגלית, נשתלו עצים ביער ז'טל על יד ירושלים, הוקמה מצבת זיכרון בבית הקברות בחולון, הוקמה גדר סביב בית הקברות בז'טל והופקו שני סרטים על העיירה בעברית ובאנגלית. בנוסף, אנו עורכים מידי שנה ערבי זיכרון בבית ציוני אמריקה ועל יד המצבה בבית הקברות בחולון, וההשתתפות של דורות ההמשך ראויה לציון.

about1_pic2
אנדרטת הזיכרון בחולון

בשם ועד ארגון יוצאי ז'טל ודורות ההמשך, ברצוני להודות לגב' צפרית גרינברג (וינשטיין) על היוזמה להקים אתר שמאפשר לדורות ההמשך של הז'טלאים ללמוד על עברה המפואר של קהילת ז'טל, ועל חורבנה הטרגי ורצח יקירנו על ידי הנאצים ועוזריהם הפולנים, הליטאים, האוקראינים והבלארוסיים.

אני מאחל לכל הז'טלאים לכל דורותיהם בריאות טובה וחיים ארוכים.

בידידות,
קלמן מנוסקין
יו"ר ארגון יוצאי ז'טל בישראל

(קלמן מנוסקין ז"ל נפטר באוגוסט 2008)

arrow_up חזרה לראש עמוד

אודות

דבר היו"ר